Obsługa e-recepty różni się bardzo mocno od taksacji recepty papierowej. W związku z powyższym zalecane jest przeszkolenie przynajmniej jednej osoby w aptece we zakresie obsługi e-recepty.
Zapraszamy na warsztaty z obsługi e-recepty.
Każda zrealizowana recepta od 1 stycznia 2019 (dotyczy również recept tradycyjnych, papierowych) musi być otaksowana wg. nowych zasad, tzn. tworzony jest elektroniczny Dokument Realizacji Recepty (DRR), wg rozporządzenia w sprawie recept z dnia 13 kwietnia 2018, Dz.U. 2018 poz.754. DRR należy wytworzyć dla każdej pozycji na recepcie w wersji elektronicznej, a w przypadku barku dostępu do systemu teleinformatycznego o którym mowa w art. 7 ustawy o SIOZ czytelne naniesienie danych wymienionych w ust.5 i 6 na recepcie lub odrębnym dokumencie przechowywanym łącznie z receptą.
Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. 2011 nr 113 poz. 657 art. 11 ust. 5 pkt 1) dane o realizacji recepty zamieszczanie są w SIM niezwłocznie!
Na jednej e-recepcie można przepisać jeden lek, środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny. E-recepty można łączyć w pakiety z jednym kluczem recepty, który może być przedstawiany w postaci kodu kreskowego lub przez PIN i PESEL. Pacjent może wykupić poszczególne recepty w poszczególnych aptekach.
Farmaceuta może zrealizować część recepty (nie wszystkie opakowania), a pozostała część może być zrealizowana w tej samej aptece z zachowaniem refundacji w terminie ważności recepty.
Pacjent z e-receptą przekazuje farmaceucie klucz recepty lub pakietu recept (papierowy wydruk zawierającym kod dostępowy e-recepty i podstawowe informacje dotyczące przepisanego leku) lub kod dostępowy (SMS lub email) i PESEL. Wszyscy pacjenci którzy nie mają założonych Indywidulanych Kont Pacjenta zawsze otrzymują od lekarza wydruk z kluczem recepty.