Uwaga na wirusy komputerowe!

Wydarzenia, 2016-06-20

Wirusy komputerowe są realnym zagrożeniem dla ciągłości pracy apteki, przychodni lub hurtowni farmaceutycznej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważyliśmy wzmożoną aktywność szkodliwego oprogramowania wirusowego, rozsyłanego drogą mailową. Infekcja komputera takim oprogramowaniem często kończy się utratą wszystkich(!) danych. Jeżeli zostanie zainfekowany serwer, możliwa jest  strata całej(!) bazy danych oraz wszystkich innych plików.

Dlatego w trosce o bezpieczeństwo Państwa danych, przedstawiamy zestaw porad, jak się zabezpieczyć przed złośliwym oprogramowaniem oraz co zrobić, jeśli komputery zostaną zainfekowane.

Jak chronić się przed wirusami?

1. Program antywirusowy – to absolutna konieczność, bez aktualnego programu antywirusowego nie jesteśmy w stanie chronić komputera przed niechcianym i niebezpiecznym oprogramowaniem! Program antywirusowy musi być zainstalowany na każdym komputerze, nie tylko na serwerze. Koszt programu antywirusowego jest nieporównywalnie mniejszy niż potencjalne straty wynikające z jego braku.

2. Kopia bezpieczeństwa (archiwum) – bez aktualnej kopii bezpieczeństwa w razie zainfekowania komputera, nie będziemy w stanie przywrócić pierwotnych plików (szczególnie bazy danych).

Proszę pamiętać, aby wykonywać archiwum minimum raz na dobę(!) na nośniku zewnętrznym (pendrive, dysk zewnętrzny itd.) i zawsze po wykonaniu archiwum wyjąć go z komputera i umieścić w bezpiecznym miejscu.

3. Rozwaga i świadomość zagrożenia – W większości systemów zabezpieczeń, najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atakujący wykazują się coraz większym sprytem, stosując różnego rodzaju sztuczki socjotechniczne, aby zachęcić potencjalną ofiarę do otworzenia zainfekowanego załącznika. Wirus może być zaszyty w każdym rodzaju pliku (zdjęciu, dokumencie, PDFie) oraz na stronie WWW, dlatego zalecamy aby:

a. Oddzielić obowiązki prywatne od służbowych: 

  • nie wykorzystywać komputerów służbowych do celów prywatnych,
  • nie wchodzić na strony WWW nie związane z profilem firmowym,
  • nie sprawdzać prywatnej poczty w pracy (przyczyna 70% infekcji z którymi walczyliśmy u naszych klientów ),
  • nie używać prywatnych nośników w komputerach służbowych ( pendrive, CD/DVD, dysk zewn.).

b. Nie otwierać załączników poczty email od nieznanych nadawców.

c. Nie otwierać podejrzanych załączników od znanych nadawców – jeśli treść maila będzie podejrzana (Zainfekowane komputery potrafią same wysyłać maile z wirusami do wszystkich kontaktów).

 

Najczęstsze objawy zainfekowanego komputera:

  1. Zmieniona tapeta (najczęściej na informację o zainfekowaniu komputera i instrukcją do zapłaty haraczu).
  2. Podczas uruchomienia przeglądarki, same włączają się dziwne strony internetowe.
  3. W komputerze pojawiają się dziwne pliki, których nikt nie instalował.
  4. Nie działają programy/pliki, które wcześniej uruchamiały się prawidłowo.

 

Jak się zachować, kiedy komputer został zainfekowany:

  1. Jak najszybciej skontaktować się z serwisem!
  2. Nie wyłączać, nie restartować komputera! – Ponowne uruchomienie komputera może skutkować zaszyfrowaniem/utratą plików bazy danych 

 

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu. KONTAKT

Na skróty
Zdalny serwis Zdalny serwis TV Team viewer Zapytaj Zamów wycenę Zamów licencję Zamów usługę Rejestracja na konferencję Newsletter